jaki rower wybrać

Jaki rower wybrać – przewodnik

Rower szosowy, czy górski? Jakie są rodzaje rowerów oraz zalety i wady każdego z nich? Jaki rower wybrać dla siebie?

Wybór najlepszego roweru dla siebie może być trudny. Bez względu na to, czy chcesz dojeżdżać do pracy, trenować, czy po prostu zwiedzać okolicę, rower może być dla Ciebie idealnych środkiem transportu. Tylko jaki rodzaj wybrać?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, który powinien pomóc Ci dokonać dobrego wyboru.

Przede wszystkim, zastanów się, do czego potrzebujesz roweru i gdzie będziesz nim jeździł. Wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, jaki rower wybrać. Twój wybór będzie zależał od Twoich upodobań, ale również odległości i terenów, jakie chcesz pokonywać.

Rower szosowy

rower szosowy

Jak sama nazwa wskazuje, rowery szosowe są przystosowane przede wszystkim do jazdy po utwardzonych drogach, często z dużą prędkością. Mają lekkie ramy i  wąskie opony, dzięki czemu mogą osiągnąć większą prędkość przy mniejszym wysiłku.

Zawinięta w dół kierownica pozwala utrzymać aerodynamiczną pozycję podczas jazdy, natomiast przerzutki pomagają w osiągnięciu maksymalnej prędkości.

Rowery te oczywiście mogą być również wykorzystywane w celu szybkiego dojazdu do pracy, jednak pozycja zorientowana na prędkość może nie być zbyt komfortowa, a cienkie koła są bardziej podatne na uszkodzenie spowodowane dziurą w chodniku czy krawężnikiem. Rowery te nie są też przystosowane do przewożenia bagaży.

Plusy: szybki i wydajny

Minusy: łatwiejszy do uszkodzenia, mniej wygodny do zwykłej jady

Rower górski

rower górski

Stworzony z myślą o trudniejszym terenie. Rowery górskie są mocne, a ich opony z odpowiednim bieżnikiem są zaprojektowane tak, by zapewnić jak najlepszą przyczepność na prawie każdej nawierzchni.

Mają też mocne hamulce, a szeroki zakres przekładni przerzutek pozwala na poruszanie się po stromym terenie oraz łatwiejsze pokonywanie wzniesień.

Nawet jeśli nie planujesz stawiać czoła górskim pasmom, to te rowery dobrze sprawdzą się także do ogólnej rekreacji. Jednak amortyzacja przydatna do jazdy w terenie oznacza często większą wagę roweru i może być nieefektywna, jeśli planujesz spędzać większość czasu na ścieżkach rowerowych.

Plusy: dobre hamulce, stosunkowo wygodna pozycja, mocny, wszechstronny

Minusy: ciężki, dosyć wolny na asfalcie

Rower fitness

rower fitness

Ciekawe połączenie zarówno zalet roweru górskiego, jak i szosowego. Pozycja jazdy jest bardziej pionowa niż w typowym rowerze szosowym, co zbliża rower fitness do roweru górskiego. Jest on jednak dużo lżejszy i wyposażony w cienkie koła, jak w rowerze szosowym.

Będzie to świetny wybór, jeśli chcesz szybciej pokonywać dystans na drodze, ale nie chcesz zginać się w niewygodnej pozycji. Będzie to pewnie mniej wydajne aerodynamicznie, ale ułatwi widoczność, co może się okazać potrzebne w ruchu miejskim.

Plusy: dość szybki, wszechstronny, pionowa pozycja

Minusy: wolniejszy i czasem cięższy od roweru szosowego

Rower trekkingowy

rower trekkingowy

Inaczej nazywany jest rowerem turystycznym. Został zaprojektowany tak, aby poradzić sobie ze wszystkim – od zwykłej podróży do pracy, po przygodę w terenie.

Rower trekkingowy zwykle ma duże koła w rozmiarze 28”, jak rowery szosowe i fitness, ale opony są nieco grubsze, dzięki czemu pozwalają na bardziej komfortową jazdę również po terenie.

Taki rower jest wyposażony w bagażnik, więc bez problemu „załadujesz” go na dłuższą wycieczkę. Bardziej swobodna pozycja podczas jazdy i bardziej stabilna geometria roweru turystycznego pomoże Ci zmierzyć się praktycznie ze wszystkim. Nieważne, czy wybierasz się w znane miejsca, czy też trudniejsze i odleglejsze trasy.

Plusy: mocny, duża nośność, wciąż dość szybki

Minusy: na pewno wolniejszy od rowerów wyścigowych

Rower miejski / holenderski

rower miejski/holenderski

Jak sama nazwa wskazuje znakomicie sprawdzi się na krótkich trasach po mieście. Jego główne cechy to prostota, praktyczność i solidność.Nie ma wielu przełożeń, ponieważ zazwyczaj jest to od 3 do 7 biegów, czasami bez przerzutek. Typowy rower miejski zawsze ma błotniki, osłonę na łańcuch i oświetlenie na dynamo, więc nie potrzebujesz żadnego dodatkowego wyposażenia.

Ogromnym atutem jest wyprostowana i wygodna pozycja podczas jazdy. Chociaż z drugiej strony będzie ona niepraktyczna przy podjazdach pod wysokie górki.

Plusy: stylowy wygląd, wygodna pozycja jazdy, praktyczny, trwały.

Minusy: często ciężki i dość wolny.

Składak

składak

Taki rower najlepiej nadaje się do krótkich przejażdżek, chociażby ze względu na to, że ma małe koła.

Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie brakuje miejsca. Łatwo można go złożyć i przechowywać albo przewieźć samochodem lub innymi środkami komunikacji do miejsca docelowego.

Plusy: wygodny do przechowywania i transportu

Wady: wolniejszy niż rower z dużymi kołami

Jak widzisz, wybór jest bardzo duży niezależnie od tego, czy chcesz być bohaterem górskiego szlaku, błyskawicznym kolarzem szosowym, czy zwykłym turystą. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci podjąć decyzję, jaki rower wybrać. Z innych naszych przewodników dowiesz się także, jak przygotować się do jazdy na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Navigation
Close

Mój koszyk

Viewed

Recently Viewed

Close

Super, że tu jesteś!

Hasło zostanie wysłane na Twój adres email

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Masz już soje konto?

Menu